Image for MTMM-150-07-T-S-200 is not available
MTMM-150-07-T-S-200
DigiKey Part Number
612-MTMM-150-07-T-S-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-150-07-T-S-200
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-150-07-T-S-200 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.200" (5.08mm)
Series
Contact Length - Post
0.197" (5.00mm)
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A