Image for MTMM-150-07-F-D-240 is not available
MTMM-150-07-F-D-240
DigiKey Part Number
612-MTMM-150-07-F-D-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-150-07-F-D-240
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 100 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-150-07-F-D-240 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Series
Contact Length - Post
0.157" (4.00mm)
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A