Image for MTMM-150-04-S-S-126 is not available
MTMM-150-04-S-S-126
DigiKey Part Number
612-MTMM-150-04-S-S-126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-150-04-S-S-126
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-150-04-S-S-126 Models
Category
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A