Image for MTMM-150-04-L-S-200 is not available
MTMM-150-04-L-S-200
DigiKey Part Number
612-MTMM-150-04-L-S-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-150-04-L-S-200
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-150-04-L-S-200 Models
Category
Contact Length - Mating
0.200" (5.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.064" (1.63mm)
Series
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A