Image for MTMM-148-07-F-S-300 is not available
MTMM-148-07-F-S-300
DigiKey Part Number
MTMM-148-07-F-S-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-148-07-F-S-300
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 48 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-148-07-F-S-300 Models
Category
Contact Length - Mating
0.300" (7.62mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.097" (2.47mm)
Series
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A