Image for MTMM-140-12-L-D-433 is not available
MTMM-140-12-L-D-433
DigiKey Part Number
612-MTMM-140-12-L-D-433-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-140-12-L-D-433
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 80 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-140-12-L-D-433 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.433" (11.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Overall Contact Length
0.614" (15.60mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A