Image for MTMM-133-14-T-D-047 is not available
MTMM-133-14-T-D-047
DigiKey Part Number
612-MTMM-133-14-T-D-047-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-133-14-T-D-047
Description
"VARIABLE POST HEIGHT HEADER STR
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 66 position 0.079" (2.00mm)
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.047" (1.19mm)
Contact Length - Post
0.645" (16.38mm)
Overall Contact Length
0.751" (19.08mm)
Connector Type
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A