Image for MTMM-130-15-L-Q-080 is not available
MTMM-130-15-L-Q-080
DigiKey Part Number
MTMM-130-15-L-Q-080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-130-15-L-Q-080
Description
CONN HEADER VERT 120POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 120 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-130-15-L-Q-080 Models
Contact Length - Mating
0.080" (2.03mm)
Series
Contact Length - Post
0.691" (17.55mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
4
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A