Image for MTMM-125-07-S-D-270 is not available
MTMM-125-07-S-D-270
DigiKey Part Number
612-MTMM-125-07-S-D-270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-125-07-S-D-270
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-125-07-S-D-270 Models
Contact Length - Mating
0.270" (6.86mm)
Series
Contact Length - Post
0.127" (3.23mm)
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A