Image for MTMM-122-07-F-S-236 is not available
MTMM-122-07-F-S-236
DigiKey Part Number
MTMM-122-07-F-S-236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-122-07-F-S-236
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-122-07-F-S-236 Models
Category
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.161" (4.09mm)
Series
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A