Image for MTMM-122-05-T-S-220 is not available
MTMM-122-05-T-S-220
DigiKey Part Number
612-MTMM-122-05-T-S-220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-122-05-T-S-220
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-122-05-T-S-220 Models
Contact Length - Mating
0.220" (5.59mm)
Series
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A