Image for MTMM-121-07-T-S-334 is not available
MTMM-121-07-T-S-334
DigiKey Part Number
612-MTMM-121-07-T-S-334-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-121-07-T-S-334
Description
2MM TERMINAL STRIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 21 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMM-121-07-T-S-334 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.334" (8.48mm)
Series
Contact Length - Post
0.063" (1.60mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A