Image for MTMM-120-06-F-D-250 is not available
MTMM-120-06-F-D-250
DigiKey Part Number
MTMM-120-06-F-D-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-120-06-F-D-250
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-120-06-F-D-250 Models
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.088" (2.23mm)
Overall Contact Length
0.397" (10.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A