Image for MTMM-118-08-T-D-070 is not available
MTMM-118-08-T-D-070
DigiKey Part Number
612-MTMM-118-08-T-D-070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-118-08-T-D-070
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-118-08-T-D-070 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.070" (1.78mm)
Series
Contact Length - Post
0.347" (8.81mm)
Overall Contact Length
0.476" (12.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A