Image for MTMM-117-07-T-D-270 is not available
MTMM-117-07-T-D-270
DigiKey Part Number
612-MTMM-117-07-T-D-270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-117-07-T-D-270
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 34 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-117-07-T-D-270 Models
Contact Length - Mating
0.270" (6.86mm)
Series
Contact Length - Post
0.127" (3.23mm)
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A