Image for MTMM-116-07-L-D-232 is not available
MTMM-116-07-L-D-232
DigiKey Part Number
612-MTMM-116-07-L-D-232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-116-07-L-D-232
Description
"VARIABLE POST HEIGHT HEADER STR
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 32 position 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Contact Length - Post
0.165" (4.19mm)
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A