Image for MTMM-116-06-F-S-250 is not available
MTMM-116-06-F-S-250
DigiKey Part Number
MTMM-116-06-F-S-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-116-06-F-S-250
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-116-06-F-S-250 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.088" (2.23mm)
Series
Overall Contact Length
0.397" (10.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A