Image for MTMM-115-06-L-D-191 is not available
MTMM-115-06-L-D-191
DigiKey Part Number
612-MTMM-115-06-L-D-191-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-115-06-L-D-191
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-115-06-L-D-191 Models
Contact Length - Mating
0.191" (4.85mm)
Series
Contact Length - Post
0.147" (3.73mm)
Overall Contact Length
0.397" (10.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A