Image for MTMM-115-04-L-D-150 is not available
MTMM-115-04-L-D-150
DigiKey Part Number
MTMM-115-04-L-D-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-115-04-L-D-150
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-115-04-L-D-150 Models
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Series
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A