Image for MTMM-115-03-F-D-126 is not available
MTMM-115-03-F-D-126
DigiKey Part Number
MTMM-115-03-F-D-126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-115-03-F-D-126
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-115-03-F-D-126 Models
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Series
Contact Length - Post
0.117" (2.97mm)
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A