Image for MTMM-113-13-T-S-126 is not available
MTMM-113-13-T-S-126
DigiKey Part Number
612-MTMM-113-13-T-S-126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-113-13-T-S-126
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 13 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-113-13-T-S-126 Models
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Series
Contact Length - Post
0.488" (12.40mm)
Overall Contact Length
0.673" (17.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A