Image for MTMM-113-08-S-S-285 is not available
MTMM-113-08-S-S-285
DigiKey Part Number
612-MTMM-113-08-S-S-285-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-113-08-S-S-285
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 13 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-113-08-S-S-285 Models
Category
Contact Length - Mating
0.285" (7.24mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.132" (3.35mm)
Series
Overall Contact Length
0.476" (12.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A