MTMM-113-07-S-S-235
DigiKey Part Number
MTMM-113-07-S-S-235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-113-07-S-S-235
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 13 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-113-07-S-S-235 Models
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.162" (4.11mm)
Series
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A