Image for MTMM-112-12-G-S-210 is not available
MTMM-112-12-G-S-210
DigiKey Part Number
612-MTMM-112-12-G-S-210-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-112-12-G-S-210
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-112-12-G-S-210 Models
Category
Contact Length - Mating
0.210" (5.33mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.345" (8.76mm)
Series
Overall Contact Length
0.614" (15.60mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A