Image for MTMM-112-11-G-D-190 is not available
MTMM-112-11-G-D-190
DigiKey Part Number
612-MTMM-112-11-G-D-190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-112-11-G-D-190
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-112-11-G-D-190 Models
Category
Contact Length - Mating
0.190" (4.83mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.345" (8.76mm)
Series
Overall Contact Length
0.594" (15.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A