Image for MTMM-112-09-S-S-320 is not available
MTMM-112-09-S-S-320
DigiKey Part Number
612-MTMM-112-09-S-S-320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-112-09-S-S-320
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-112-09-S-S-320 Models
Category
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.156" (3.96mm)
Series
Overall Contact Length
0.535" (13.59mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A