Image for MTMM-112-08-T-S-310 is not available
MTMM-112-08-T-S-310
DigiKey Part Number
MTMM-112-08-T-S-310-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-112-08-T-S-310
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-112-08-T-S-310 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.310" (7.87mm)
Series
Contact Length - Post
0.107" (2.71mm)
Overall Contact Length
0.476" (12.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A