Image for MTMM-112-08-L-S-270 is not available
MTMM-112-08-L-S-270
DigiKey Part Number
612-MTMM-112-08-L-S-270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-112-08-L-S-270
Description
"VARIABLE POST HEIGHT HEADER STR
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.270" (6.86mm)
Series
Contact Length - Post
0.147" (3.73mm)
Overall Contact Length
0.476" (12.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A