Image for MTMM-112-08-F-D-330 is not available
MTMM-112-08-F-D-330
DigiKey Part Number
612-MTMM-112-08-F-D-330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-112-08-F-D-330
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-112-08-F-D-330 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.330" (8.38mm)
Series
Contact Length - Post
0.087" (2.20mm)
Overall Contact Length
0.476" (12.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A