Image for MTMM-112-07-T-S-255 is not available
MTMM-112-07-T-S-255
DigiKey Part Number
612-MTMM-112-07-T-S-255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-112-07-T-S-255
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-112-07-T-S-255 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.255" (6.48mm)
Series
Contact Length - Post
0.142" (3.60mm)
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A