Image for MTMM-112-07-T-D-265 is not available
MTMM-112-07-T-D-265
DigiKey Part Number
612-MTMM-112-07-T-D-265-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-112-07-T-D-265
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-112-07-T-D-265 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.265" (6.73mm)
Series
Contact Length - Post
0.132" (3.35mm)
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A