Image for MTMM-112-04-F-D-145 is not available
MTMM-112-04-F-D-145
DigiKey Part Number
612-MTMM-112-04-F-D-145-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-112-04-F-D-145
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.145" (3.70mm)
Series
Contact Length - Post
0.119" (3.02mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A