Image for MTMM-112-03-F-S-126 is not available
MTMM-112-03-F-S-126
DigiKey Part Number
MTMM-112-03-F-S-126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-112-03-F-S-126
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-112-03-F-S-126 Models
Category
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.117" (2.97mm)
Series
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A