Image for MTMM-112-02-S-S-070 is not available
MTMM-112-02-S-S-070
DigiKey Part Number
612-MTMM-112-02-S-S-070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-112-02-S-S-070
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-112-02-S-S-070 Models
Category
Contact Length - Mating
0.070" (1.78mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Series
Overall Contact Length
0.255" (6.48mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A