Image for MTMM-111-05-S-S-186 is not available
MTMM-111-05-S-S-186
DigiKey Part Number
612-MTMM-111-05-S-S-186-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-111-05-S-S-186
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 11 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-111-05-S-S-186 Models
Category
Contact Length - Mating
0.186" (4.72mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.132" (3.35mm)
Series
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A