Image for MTMM-111-05-L-Q-200 is not available
MTMM-111-05-L-Q-200
DigiKey Part Number
612-MTMM-111-05-L-Q-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-111-05-L-Q-200
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 44 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-111-05-L-Q-200 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.200" (5.08mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
4
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A