Image for MTMM-111-05-F-S-150 is not available
MTMM-111-05-F-S-150
DigiKey Part Number
612-MTMM-111-05-F-S-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-111-05-F-S-150
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 11 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Series
Contact Length - Post
0.168" (4.27mm)
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A