Image for MTMM-110-12-S-D-060 is not available
MTMM-110-12-S-D-060
DigiKey Part Number
612-MTMM-110-12-S-D-060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-12-S-D-060
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.060" (1.52mm)
Series
Contact Length - Post
0.495" (12.57mm)
Overall Contact Length
0.614" (15.60mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A