Image for MTMM-110-10-T-S-100 is not available
MTMM-110-10-T-S-100
DigiKey Part Number
MTMM-110-10-T-S-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-10-T-S-100
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-10-T-S-100 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Series
Contact Length - Post
0.396" (10.06mm)
Overall Contact Length
0.555" (14.10mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A