Image for MTMM-110-10-F-S-410 is not available
MTMM-110-10-F-S-410
DigiKey Part Number
MTMM-110-10-F-S-410-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-10-F-S-410
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-10-F-S-410 Models
Category
Contact Length - Mating
0.410" (10.41mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.086" (2.18mm)
Series
Overall Contact Length
0.555" (14.10mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A