Image for MTMM-110-09-L-S-340 is not available
MTMM-110-09-L-S-340
DigiKey Part Number
MTMM-110-09-L-S-340-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-09-L-S-340
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-09-L-S-340 Models
Category
Contact Length - Mating
0.340" (8.64mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.136" (3.46mm)
Series
Overall Contact Length
0.535" (13.59mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A