Image for MTMM-110-07-S-Q-295 is not available
MTMM-110-07-S-Q-295
DigiKey Part Number
612-MTMM-110-07-S-Q-295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-07-S-Q-295
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-07-S-Q-295 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Series
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
4
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A