Image for MTMM-110-06-F-S-235 is not available
MTMM-110-06-F-S-235
DigiKey Part Number
MTMM-110-06-F-S-235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-06-F-S-235
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-06-F-S-235 Models
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.103" (2.62mm)
Series
Overall Contact Length
0.397" (10.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A