Image for MTMM-110-05-T-S-040 is not available
MTMM-110-05-T-S-040
DigiKey Part Number
612-MTMM-110-05-T-S-040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-05-T-S-040
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-05-T-S-040 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.040" (1.02mm)
Series
Contact Length - Post
0.278" (7.06mm)
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A