Image for MTMM-110-05-T-D-101 is not available
MTMM-110-05-T-D-101
DigiKey Part Number
612-MTMM-110-05-T-D-101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-05-T-D-101
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-05-T-D-101 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.101" (2.57mm)
Contact Length - Post
0.217" (5.51mm)
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Connector Type
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A