Image for MTMM-110-04-T-D-264 is not available
MTMM-110-04-T-D-264
DigiKey Part Number
612-MTMM-110-04-T-D-264-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-04-T-D-264
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-04-T-D-264 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.264" (6.70mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A