Image for MTMM-110-04-L-D-110 is not available
MTMM-110-04-L-D-110
DigiKey Part Number
612-MTMM-110-04-L-D-110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-04-L-D-110
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-04-L-D-110 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.110" (2.79mm)
Series
Contact Length - Post
0.154" (3.91mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A