Image for MTMM-109-11-F-S-220 is not available
MTMM-109-11-F-S-220
DigiKey Part Number
612-MTMM-109-11-F-S-220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-109-11-F-S-220
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 9 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-109-11-F-S-220 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.220" (5.59mm)
Series
Contact Length - Post
0.315" (8.00mm)
Overall Contact Length
0.594" (15.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A