Image for MTMM-109-07-T-S-235 is not available
MTMM-109-07-T-S-235
DigiKey Part Number
612-MTMM-109-07-T-S-235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-109-07-T-S-235
Description
CONN HEADER VERT 9POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 9 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-109-07-T-S-235 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Series
Contact Length - Post
0.162" (4.11mm)
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A