Image for MTMM-109-04-F-S-191 is not available
MTMM-109-04-F-S-191
DigiKey Part Number
612-MTMM-109-04-F-S-191-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-109-04-F-S-191
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 9 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-109-04-F-S-191 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.191" (4.85mm)
Series
Contact Length - Post
0.073" (1.85mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A